piątek, 12 marca 2010

HAI - The Prequel Animation

HAI "The Prequel" Animation Never Released from Jon Theis on Vimeo.

Dobra animacja. Jarałem się stuntem motocyklowym od początku milenium albo trochę wcześniej. Nazwiska, które przedstawiają postacie animacji nie są mi obce. Kiedyś ci kolesie byli niemal moimi idolami. Nawet nie wiem w jakim kierunku poszedł stunt w stanach, niektórzy robią w branży filmowej za kaskaderów jak choćby Kyle Woods, czy tak jak Joy Dryden aka Vertical na specjalnych pokazach choćby przy okazji zawodów Monster Truck, ale dobrze pamiętam jak ten sport się rodził. Był wtedy podobny do tego czym jest teraz fixed freestyle.
Chłopaki jezdzili na poobdzieranych lecz dobrze przygotowanych do stuntu motocyklach, w koszulkach i poszarpanych jeansach, często w ruchu miejskim. Teraz jeżdzą na fabrycznych motocyklach sponsorowani przez duże firmy, w ciuchach z logami sponsorów, przede wszystkim w odzieży ochronnej bo nikt z producentów czy czasopism mainstreamowych i mediów gdzie ukazują się reklamy nie popierał tej formy jeżdzenia na motocyklach, i przeważnie na obiektach zamkniętych, na specjalnych pokazach dla publiczności. Mniej jest już zwyczajnego streetu, przynajmniej wśród tych, którzy byli pionierami freestylu motocyklowego.
Ale też wydaje mi się, że wówczas się więcej działo. Codziennie nowy klip, nowi stunterzy, zaraz po tym zawody oficjalne. Teraz jakby ucichło. Obojętnie gdzie szukam nie znajduję nowinek i świeżości. Może zle szukam.
Fajne w tej animacji jest to, że faktycznie ukazuje charakterystyczne numery dla poszczególnych riderów. Kyle poza jeżdzeniem na motocyklu sam ogarnął w tzw. domowych warunkach jeżdzenie autem na dwóch kołach, Joy robił mistrzowskie endo zakończone 180ną gdzie często robił to przed jakąś przeszkodą aby tylnie koło na niej posadzić, Rick Nasty pierwszy zademonstrował big tower, a Chris Teach McNeil jako pierwszy wprowadził power slidy do jazdy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz